Fakt jest taki, że kiedy pojawia się dziecko, to nagle na głównej stronie YouTube nie znajdziesz już swoich ulubionych piosenek czy innych polecanych, które mogą Ci się spodobać, a kolejne odcinki Peppy, pstrokate teledyski z kaczuszkami i inne bzdety. W drodze do pracy zaczynasz nucić muchę w mucholocie, a podczas sprzątania towarzyszy Ci malusia Dorotka. Tak, dzieci opanowują każdą sferę życia, nawet tę muzyczną i piosenki dla dzieci stają się Twoją stałą playlistą.

W naszym domu muzyka rozbrzmiewa z głośników w zasadzie cały czas. Słuchamy przeróżnych gatunków muzycznych, a to, co włączamy, zależy przede wszystkim od naszych humorów. Dzieci słuchają razem z nami i bardzo to lubią. Jurek na przykład jest miłośnikiem rapu, choć dobrym rockiem też nie pogardzi. Hanka z kolei uderza bardziej w pop i klasykę. Często tańczymy, wygłupiamy się przy muzyce, szalejemy lub po prostu wyciszamy się. Zarówno Hanka, jak i Jurek mają swoje ulubione melodie i fajnie obserwuje się, jak na nie reagują.

Muzyka w rozwoju dziecka ma ogromne znaczenie i nie mam tu na myśli słuchania wyłącznie edukacyjnych piosenek po angielsku, żeby dziecię pięknie liczyło do 10. Świat muzyki jest nieskończony! Ja sama wiem o nim niewiele, wciąż odkrywam nowych artystów i brzmienia, ale to właśnie pozwala na wspaniałe podróże po nieznanych dźwiękach i uczy pewnej wrażliwości. Wspólne słuchanie muzyki to też dobra okazja do zabawy i ćwiczeń ruchowych, a tego przecież nigdy dość.

Oczywiście włączamy też piosenki dla dzieci, a tych w Internecie znaleźć można od groma! Mnóstwo aranżacji i animacji do jednego utworu z dzieciństwa, do których stroję miny, pokazuję i skaczę, żeby dzieciaki miały frajdę. Choć przyznam, że na dłuższą metę piosenki o krasnoludkach, witaminkach i inne zaczynają mnie drażnić, ale czego się nie robi dla dzieci (i chwili spokoju!). Na szczęście w tym worze z pstrokatą i tandetną muzyką dla dzieci można znaleźć też naprawdę świetnych artystów i utwory, które miło posłuchać wspólnie i nie grozi to obłędem. Rzucam zatem do Ciebie koło ratunkowe droga matko, co byś sama w obłęd nie popadła, a razem z dzieckiem posłuchała fajnej, wartościowej muzyki.

Przedstawiam zatem kanały i piosenki dla dzieci, których słuchamy:

Pomelody

Pomelody to tak szeroki projekt, że można by o nim napisać osobny tekst. Jego twórczynią jest Anna Weber – kompozytorka, licencjonowana nauczycielka programów muzycznych, mama. Anna komponuje wartościową muzykę dla dzieci w języku angielskim. To fantastyczne melodie, które sama chętnie podśpiewuję. Piosenka “Pussycat” zdecydowanie skradła moje serce! Ale Pomelody to nie tylko piosenki. To narzędzie, aplikacja do fajnego spędzania czasu z dzieckiem i rozwijania jego potencjału muzycznego. Pomelody to również:

  • kanał na YouTube, który właśnie Wam polecam,
  • sklep, w którym znajdziecie śpiewniki, albumy, plakaty i wiele innych,
  • blog z masą ciekawych artykułów o muzyce w życiu dziecka

Zachęcam gorąco do zapoznania się z bogactwem Pomelody. Ja przepadłam, kiedy pierwszy raz usłyszałam te piosenki i od tamtej pory włączamy je każdego dnia.

Informacje o projekcie https://pomelody.com/pl/player#content

Kanał https://www.youtube.com/channel/UCDLwL9_HDYC9C4SvKVxxPyg

Jazzowanki

Jazzowanki to projekt Magdy Maduaka. Bardzo przyjemne, znane wszystkim dziecięce piosenki w jazzowych aranżacjach wspierają motorykę małą i dużą dzięki pokazywankom. Zachęcają do ruchu i wspólnej zabawy.

Kanał https://www.youtube.com/channel/UCv2uOp0eNjXYuiWUSBhdbmg

Jerz Igor

Jerz Igor to polski zespół stworzony przez męski duet. W 2014 roku wydali płytę pt. “Mała płyta”, na której znajduje się 12 piosenek kołysanek. Płyta została wydana dzięki wsparciu projektu na PolakPotrafi.pl. I całe szczęście, że udało się im się zebrać fundusze, bo płyta jest wspaniała! Dostaliśmy ją od przyjaciół, kiedy Hania była malutka i do tej pory regularnie jej słuchamy. Na YouTube można znaleźć kilka piosenek:

Kanał: https://www.youtube.com/channel/UCTX3IVYJ0JsiuvLvMQjlEWQ

Barefoot books

Fantastyczny kanał z piosenkami po angielsku. Do piosenek dołączone są miłe dla oka animacje i teksty, więc można sobie urządzić mini karaoke. Znajdziesz tam utwory z wielu gatunków muzycznych.

Kanał: https://www.youtube.com/channel/UCf_8ZTFvJeS8U60W8C8PGhA

Śpiewanki

Ten kanał z pewnością zna już wielu rodziców. Przyjemne dla ucha piosenki dziecięce, które nie wieją tandetą.

Kanał: https://www.youtube.com/channel/UCfhlZKevccETBEcAIL-D0yw

Comptines d’Afrique

Afrykańskie piosenki również z francuskimi tekstami. Nie mam pojęcia, o czym są, ale świetnie się ich słucha 😀 Wpadają w ucho i idealnie pasują do wspólnych tańców, wybijania rytmu i klaskania.

Kanał: https://www.youtube.com/channel/UCx_m0F8uyjAA5N4dw-zhugA

Ewa Bem – Ten najpiękniejszy świat

Wspaniały album, który został wydany 30 lat temu! Warto posłuchać.

Link do całej listy piosenek: https://www.youtube.com/playlist?list=PLNF33BIdMjxHER_n59Eyk7wOuhR-gZCSm

Grzegorz Turnau & Magda Umer – Kołysanki – utulanki

Po prostu fantastyczne!

Link do całej listy piosenek: https://www.youtube.com/playlist?list=PLt_N4M6zy7JZYZfNpj82u3oWNA_q2vR2f

Songs of Birdland

I na koniec po tych wszystkich szaleńczych tańcach, kiedy przychodzi czas na wyciszenie i odpoczynek, dobrze posłuchać czegoś relaksującego. Na kanale Songs of Birdland znajdziesz mnóstwo uspokajającej muzyki dla dzieci.

Link do całego kanału: https://www.youtube.com/channel/UC3aVeoLde-l7GDpT22oDoPA

Zainspirowana? W takim razie zaplanuj na jutro szaleństwa przy muzyce, włącz piosenki dla dzieci i bawcie się dobrze. Napisz też koniecznie, jakiej muzyki słuchacie w domu.


Przeczytaj też

Do matki, która też ma dość