Jedna z pierwszych rzeczy kojarząca się z dzieciństwem, to zabawki. Te pojawiają się dosyć wcześnie w życiu dziecka, bo już w okresie niemowlęcym. Grzechotki, gryzaki, pluszaki i wiele innych to najczęściej wybierane zabawki dla niemowlaka. Wszystkie pięknie wyglądają i kuszą aż chciałoby się wykupić cały sklep! Dlatego cieszę się, że znów mogę je kupować, tym razem dla Jurka.


W kwestii zabawek niby wyznaję zasadę, że im mniej, tym lepiej, choć jak teraz patrzę na pokój Hanki, to chyba jednak gdzieś popełniłam błąd i odeszłam od tej filozofii… 😀 Niemniej w przypadku niemowlaków lepiej nie przesadzać z ilością, a postawić na jakość. Każdy mój zakup jest dobrze przemyślany, bo zależy mi, żeby zabawki wspierały rozwój małego człowieka. Pierwszy rok życia to dla dziecka najbardziej intensywny okres. Maluch zdobywa nowe umiejętności w zasadzie codziennie! Od świadomego uśmiechu, wodzenia wzrokiem za przedmiotami, nasłuchiwania i reagowania na dźwięki po wszelkie aktywności związane z podnoszeniem się, siadaniem i chodzeniem. Niemowlęta mają naturalną potrzebę uczenia się, a zabawki mogą im w tym pomóc.

Kiedy zatem zabawki powinny się pojawić w życiu dziecka? Pierwsze tygodnie życia malucha to zdecydowanie czas dla Was. Noworodek próbuje się odnaleźć w nowej rzeczywistości, która często jest dla niego przerażająca. To Ty w tym czasie jesteś dla niego najważniejsza. Twój głos i dotyk to najlepsza zabawka wspierająca rozwój malca i tak w zasadzie będzie jeszcze długo. Potem zaczniecie urozmaicać wspólny czas zabawkami. Sama zauważysz, kiedy dziecko zacznie podążać wzrokiem za przedmiotem i chwytać rzeczy. Prawdopodobnie stanie się to przed ukończeniem trzeciego miesiąca. To dobry czas na zakup pierwszych zabawek dla niemowląt.

Sporo rzeczy mogłam już przetestować przy Hance. Widziałam, co jej się podobało i wzbudzało zainteresowanie, a jakie zabawki nie zwracały jej uwagi. Zdarzały się też takie, które wręcz straszyły! Wiem, jak trudno wybrać coś konkretnego w sklepie z zabawkami, kiedy stoi się między wielkimi regałami zapełnionymi kolorowymi różnościami, dlatego przygotowałam dla Ciebie ten przegląd, a wszystkie wymienione zabawki kupisz przez Internet w jednym sklepie – smyk.com, żeby było prościej 😉 Oto 7 kategorii z fajnymi zabawkami dla niemowląt (kliknij w nazwę pod obrazkiem, żeby przejść do sklepu):

Gryzaki

Gryzak to obowiązkowy przedmiot dla niemowlaka, który dosyć szybko zorientuje się, że wkładanie piąstek do buzi i memlanie ich bez przerwy jest takie fajne. Do tego z czasem dojdą swędzące dziąsła. Hanka miała swoją żyrafę Sophie. Ja kompletnie nie mam pojęcia, o co chodzi z tą żyrafą, że dzieci tak ją uwielbiają, ale naprawdę ma coś w sobie i bardzo długo była ulubioną zabawką Hanki. Ciekawe, czy Jurek też ją pokocha? Świetne są również drewniane gryzaki. Oby tylko maluch nie przerzucił się na meble 😀

gryzaki

 

 1. Żyrafka Sophie
 2. LullaLove, klonowy gryzak z zawieszką
 3. Smiki, Sowa Alex
 4. Nuby, silikonowy gryzak
 5. Cuddly Zoo, gryzak

 

Szeleściki i grzechotki

Szeleściki i grzechotki to fantastyczne zabawki dla niemowląt, bo robią hałas. Przydadzą się, kiedy maluch zaczyna wodzić wzrokiem za przedmiotami. Przesuwaj grzechotkę przed jego oczami, a kiedy zatrzymasz rękę, potrząśnij nią, żeby dziecko widziało, co tak hałasuje. Szeleściki, dzwoneczki i inne zabawki wydające z siebie dźwięki też będą dla malca bardzo interesujące. Zobaczysz na jego twarzy wielkie zaskoczenie, kiedy odkryje, że szturchając zabawkę, coś tu zaczyna hałasować.

szeleściki i grzechotki

 

 1. Mom’s Care, Szeleścik
 2. Mom’s Care, Kot Milutek
 3. Plan Toys, Grzechotka do turlania
 4. Skip Hop, Jeżyk Klik Klak
 5. Yookidoo, Kogut

 

Karuzela do łóżeczka

Karuzela do łóżeczka to nie tylko fajna zabawka, ale też chwilowe wybawienie dla mamy, która potrzebuje odrobiny spokoju. W ciągu dnia może zająć na chwilę malucha, choć znam przypadki małych agentów wpatrujących się bardzo długo z zainteresowaniem w poruszające się nad nimi przedmioty. Z karuzelami jest tylko jeden problem – trudno znaleźć takie, które ładnie wyglądają, a melodyjki nie brzmią w nich upiornie. Dlatego w tej kategorii mogę polecić jedną konkretną karuzelę, która służy nam od prawie 4 lat. Najpierw przy łóżeczku Hanki, potem jako projektor przy jej łóżku i lampka, a teraz przy łóżeczku Jurka.

karuzela do łóżeczka

Tiny Love, Karuzela magiczna z projektorem 3w1

 

Zręcznościowe

Po urodzeniu dziecko nie panuje nad swoimi kończynami. Powoli odkrywa, że ma ręce, nogi, może nimi machać i coraz lepiej kontrolować ich ruchy. Uczy się również chwytania i tę naukę możemy wesprzeć odpowiednimi zabawkami zręcznościowymi. Kolejnym krokiem w rozwoju będzie manipulowanie przedmiotami w dłoniach. Obracanie i przekręcanie zabawek może być bardzo interesujące dla malucha.

zabawki zręcznościowe

 1. BamBam, Gumowa kula
 2. Plan Toys, Kwadrat
 3. Mom’s Care, piłka Takane
 4. Canpol Babies, Grzechotka
 5. Oball, Kolorowa grzechotka

 

Mata edukacyjna

Leżenie i patrzenie w sufit jest raczej mało ciekawym zajęciem. Za to fajna mata edukacyjna może zająć malucha na dłuższą chwilę. Poleży na niej na plecach, ale też poćwiczy leżenie na brzuchu. Popatrzy w lusterko, pogada do papugi i czas miło płynie.

mata edukacyjna

 1. Tiny Love, Zabawa na łące
 2. Smiki, Małpka
 3. Tiny Love, Podwodny świat

 

Do wózka i fotelika

Czasem spacer czy podróż samochodem mogą okazać się wielkim dramatem. Dziecko za nic nie chce zasnąć, a my wychodzimy z siebie, żeby tylko zwrócić jego uwagę i nie doprowadzić do płaczu. Oj, zdarzyło mi się już wracać biegiem do domu z płaczącym Jurkiem, którego nie mogłam uspokoić. Zabawka przywieszona do wózka może uratować sytuację i zająć malucha podczas spaceru, kiedy ten nie zamierza uciąć sobie drzemki na świeżym powietrzu.

zabawki do wózka

 1. Smiki, Sowa Alex
 2. Yookidoo, Zawieszka do wózka – Balonik
 3. Mom’s Care, piłka czerwona
 4. Tiny Love, Tiny Smarts, wibrujący szop z gryzakiem

Kontrasty

Nie jest tajemnicą, że niemowlęta najlepiej widzą obrazy z wysokim poziomem kontrastu. Jurek cały czas wpatruje się w czarno-białe zdjęcia zawieszone na białej ścianie. Dla niego to ciemna plama na białym tle i zwraca jego uwagę. Codziennie oglądamy książeczki i karty kontrastowe i to zdecydowanie najfajniejsze zabawki w tej chwili.

zabawki kontrastowe

 

 1. Mom’s Care, Jacek
 2. Mom’s Care, Książeczka Lusterko
 3. Karty oczami maluszka
 4. Maluszek patrzy. Kształty
 5. Oczami maluszka. Harmonijka
 6. Książeczki kontrastowe. Zwierzęta wokół nas

 

Ufff… sporo się tego zebrało. Mam nadzieję, że w tym zestawieniu znajdziesz coś dla swojego malucha i będziecie się razem świetnie bawić.


Sprawdź również tekst z propozycjami zabaw dla maluchów 0-6 miesięcy:

10 zabaw z maluchem 0-6 miesięcy