Pokój dziecka – przestrzeń niezwykle ważna i wymagająca przemyślenia. Urządzenie tego pomieszczenia dla niespełna trzylatki nie jest wcale proste. Maluch ma już swoje upodobania, ulubionych bohaterów, kolory, zabawki. Z jednej strony powinno się myśleć o funkcjonalności, a z drugiej, żeby zobaczyć tę wspaniałą iskierkę w oczach dziecka, które wejdzie w nową przestrzeń i będzie zachwycone.

Kiedy byłam w ciąży, od razu założyłam, że łóżeczko będzie stało w naszej sypialni. Nie ukrywam, że chodziło wtedy przede wszystkim o wygodę, bo nocne wstawanie i wędrówki po mieszkaniu jakoś mi się nie uśmiechały. Czynnik ekonomiczny też miał wtedy znaczenie, bo wystarczyło urządzić przytulny kącik z łóżeczkiem, gdzie wszystko będę miała pod ręką i już. Koszty niewielkie. Tak spędziliśmy razem w sypialni 2 lata i 8 miesięcy. O urządzeniu pokoju dla Hanki myśleliśmy od dawna, ale oczywiście nasze słomiane zapały szybko wygasały. Z czasem jednak brak osobnego pokoju stał się uciążliwy. Rosnąca ilość zabawek zawalała połowę salonu i co wieczór musieliśmy wszystko zbierać, żeby nie siedzieć z miliardem pluszaków na kanapie. Powiedziałam basta! I tak w dwa tygodnie (wieczorami po pracy) urządziliśmy pokój dla Hanki. Jak? Niżej znajdziesz kilka wskazówek.

Od czego zacząć?

Zacznij od zebrania inspiracji. W Internecie znajdziesz mnóstwo zdjęć pięknych i funkcjonalnych pokoi dziecięcych. Szczególnie polecam serwis Pinterest i grupę na Facebooku DZIECIECE POKOJE inspiracje. Tam mamy chętnie dzielą się zdjęciami pokoi swoich pociech i zawsze możesz liczyć na radę. Oczopląsu można dostać od ilości pomysłów i świetnych wnętrz.

Po zebraniu inspiracji wybierz konkretny motyw, który będziesz chciała wykorzystać w pokoju swojego dziecka. Uczulam mocno na urządzanie pokoju DLA DZIECKA, nie dla mamy. Tak, ja wiem, że te wszystkie skandynawskie wnętrza biało-szaro-czarne są cudne, ale nie każde dziecko będzie z tego zadowolone. Weź więc pod uwagę upodobania malucha – ulubiony kolor czy postać z bajki. U nas kolorystycznym akcentem jest żółty. Milion razy pytałam Hankę o ulubiony kolor, zanim zaczęliśmy organizować zakupy, żeby nie było wtopy 😉

Wiesz już, co ma się znaleźć w pokoju, więc zaplanuj dobrze zagospodarowanie przestrzeni. My, dorośli jesteśmy cwani. Mamy osobno sypialnię, salon, a często nawet garderobę i miejsce do pracy. Pokój dziecka z reguły musi to wszystko pomieścić. Narysuj plan pokoju i poustawiaj w nim strefy – strefa spania/odpoczynku, strefa zabawy, garderoba, strefa nauki. To dosyć istotne. Wyobraź sobie chaos w pokoju, gdzie np. obok łóżka leżą zabawki. Nie wiem jak Twoje dziecko, ale moje miałoby wtedy poważny problem z zaśnięciem, bo byłoby rozproszone.

Co dla nas było istotne i na co warto zwrócić uwagę?

Pokój Hanki jest mały, ma 10 m kw. Do tego całe nasze mieszkanie jest dosyć ciemne. Jakikolwiek kolor na ścianach sprawiłby, że pokój wydawałby się jeszcze mniejszy i ciemniejszy. Wcześniej był tam jakiś taki jasny promienny świt czy coś i pokój wyglądał jak ciemna jaskinia. Kolor odpada. Pokój małego dziecka nie powinien być ciemny. W końcu ma tam spędzać czas i dobrze się bawić. Musieliśmy postawić na biel, co bardzo mi odpowiada.

Choć pokój ma małą powierzchnię, to przynajmniej jest kwadratowy, a przez to ustawny. Zależało nam na tym, żeby zachować jak najwięcej miejsca na zabawę, która teraz jest najważniejsza. Od razu zrezygnowaliśmy z wielkiego łóżka, które niepotrzebnie zajmowałoby miejsce. Nasze ma wymiar 80 x 160 i wystarczy na kilka kolejnych lat. Nie chcieliśmy też zawalać pokoju wielkimi meblami, dziesiątkami półek i półeczek. Im mniej, tym lepiej. Co więcej, urządziliśmy pokój na tyle uniwersalnie, że w przyszłości wystarczy zmienić dodatki, wstawić biurko i będzie świetnym miejsce dla uczennicy.

Najważniejsze w całym planowaniu było to, żeby pokój był wygodny dla Hanki. Po co mi na ścianach urocze półki na książki, skoro sama do nich nie dosięgnie i nie wyciągnie ulubionej. Po co wielkie szafki i regały, skoro za każdym razem będzie mnie wołała, żebym coś jej podała. Wszystko urządziliśmy tak, że może sama wyciągnąć ubrania z szafek, książki i zabawki ma na wyciągnięcie ręki, a nawet przełożyliśmy niżej włącznik światła, żeby sama mogła go obsługiwać. Dzięki temu czuje się tam dobrze i nad wszystkim panuje. To jej królestwo.

Fajnie, fajnie, ale urządzenie takiego pokoju sporo kosztuje

Nie! Kiedy zbierałam inspiracje, myślałam sobie, że ło matko miliony będziemy musieli uzbierać. To był efekt zachwytu i braku umiaru. Wtedy chciałam wszystko! Jednak podczas konkretnego planowania, okazało się, że dużo rzeczy jest niepotrzebnych, sporo możemy przecież zrobić sami, a i da się wykorzystać też to, co mamy. Do tego przed remontem sprzedaliśmy stare meble, które zalegały w tym pokoju i tak CAŁOŚĆ WYNIOSŁA NAS MNIEJ NIŻ 1000 zł!!! Na końcu znajdziesz podsumowanie kosztów i zestawienie potrzebnych materiałów.

Co wykorzystaliśmy? Wykorzystaliśmy meble IKEA z serii Besta, które Skiba kilka lat temu kupił do swojego kawalerskiego pokoju w domu rodzinnym. To jest biała duża szafa, białe i szare szafki. Do interesu musieliśmy dołożyć 50 zł, żeby kupić białe fronty do szafek. Wypucowaliśmy i gotowe.

Co zrobiliśmy sami? No dobra, co Skiba zrobił, bo ja byłam bardziej kierownikiem budowy 😀 Wygipsował i pomalował pokój. SAM ZBUDOWAŁ BOSKIE ŁÓŻKO DOMEK, z czego jest ogromnie dumny. Ja jestem pod wielkim wrażeniem! Koszt w porównaniu do gotowych łóżek czy nawet tego typu domków robionych na zamówienie był o wiele niższy i mógł to zrobić dokładnie tak, jak sobie wymyśliliśmy. Zależało nam na tym, żeby materac nie leżał na podłodze. Do tego Hanka musi mieć zabezpieczenie, żeby nie spaść z łóżka. Jest tak, jak sobie to wyobrażałam, a nawet lepiej. Dodatkowo łóżko jest mini placem zabawa dla Hanki. Z radością wspina się po belkach przy ścianie i włazi z każdej strony.

Dobra, przerwa w czytaniu. Zobaczcie efekt!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nasza cudna choinka lampka Monumo Design
 

A teraz konkret, czyli podsumowanie kosztów urządzenia pokoju

Malowanie pokoju – Castorama:

– Farba Bondex Nature 10 L – 99,98 zł
– Emulsja gruntująca 5 L – 19,98 zł
– Gips – 32,88 zł
– Folia 4 x 5 m 2 szt. – 13,88 zł
Łącznie – 166,72 złŁóżko domek – Castorama:
Drewno heblowane
– Kantówka 50 x 50 x 2000 mm, 12 szt. – 223,68 zł
– Kantówka bezsęczna 2 szt. – 15,66 zł

– Kantówka bezsęczna 14 szt. (szczebelki pod materac) – 96,04 zł
– Wynajem ukośnicy na 24 h do pocięcia drewna – 30 zł
– Emalia – 18,98 zł
– Folia 4 x 5 m – 6,94 zł
– Wkręty na wagę – 10,47 zł
Łącznie – 393,13 złUzupełnienie wyposażenia – IKEA:
– MAMMUT stołek – 19,99 zł
– Żółty pokrowiec na stołek – 19,99 zł
– Stolik LACK – 25 zł
– STUVA komoda z żółtym frontem – 265 zł
– BESTA biały front 2 szt. – 50 zł
– Ramki na obrazki 4 szt. – 31,96
– Pojemniki z listwą na kredki – 16 zł
Łącznie – 427,94 zł

Pozostałe:
– Allegro – materac sprężynowy kieszeniowy – 199 zł
– KIK – biały regał drabinka – 79,99 zł
– NETTO – worek z gwiazdą na zabawki – 39,99 zł
– Allegro – naklejki na ścianę trójkąty szare i żółte – 19,98 zł
– CarpetForYou.pl – dywan – 69 zł
Łącznie – 407,96 zł

Rzeczy, które mieliśmy wcześniej i nie wliczam ich do zestawienia:
– Bocian – boski bocian, który lata pod lampą jest prezentem od rodziny

– Lampa choinka Monumo – lampa świeci w wielu kolorach. Dołączony jest do niej pilot, którym można ustawiać kolor i natężenie światła oraz ustawić automatycznie przełączanie kolorów. Idealnie sprawdza się w pokoju dziecka
– Plakat Take it easy Piotrofscy – dawno temu szczęśliwie wylicytowany na aukcji WOŚP 🙂
– Obrazki w ramkach ze zwierzątkami – darmowe plakaty do pobrania. Link znajdziesz w moim tekście o plakatachŁącznie remont i wyposażenie pokoju wyniosły nas 1395,71 zł. Za sprzedaż starych mebli z pokoju dostaliśmy 400 zł, które trafiły do remontowego budżetu. Finalnie zatem wydaliśmy 995,71 zł!Wszyscy uwielbiamy to pomieszczenie. Efekt przerósł nasze oczekiwania i oboje jesteśmy bardzo dumni z naszej pracy. Najważniejsza jednak była ogromna radość Hanki na każdym etapie remontu i wręcz zapowietrzenie z zachwytu, kiedy zobaczyła całość! Dla takich chwil warto 🙂