Lato, słońce, piękna pogoda, więc po co siedzieć w domu? Chętnie wychodzimy i bawimy się na świeżym powietrzu. Nie zawsze jednak mamy ochotę przesiadywać na placu zabaw. Wyobraźnia 2-latki zapewnia nam sporo pomysłów na zabawę, ale mam dla Was kilka propozycji, które zawsze dają radę i sprawdzą się na podwórku, nad jeziorem, nad morzem… w zasadzie wszędzie! A wiadomo, że zabawy na dworze są ekstra!

Zebrałam do kupy 10 pomysłów na zabawy na dworze, które zapewnią frajdę 2-letnim maluchom i tym nieco starszym. Bo wiecie, nawet droga do sklepu może być super przygodą. Trzeba tylko wciągnąć malca do zabawy. Do rzeczy! Oto moje propozycje:

1. Co teraz widzę?

Maluch, który już sporo mówi i z zapałem powtarza nowe wyrazy, chętnie weźmie udział w tej zabawie. Rozejrzyj się dookoła i wybierz jedną rzecz z otoczenia, np. czerwony samochód. Powiedz głośno Widzę czerwony przedmiot. Czy wiesz, co to jest? Dziecko zacznie się uważnie rozglądać i zgadywać, jaki to przedmiot. Jeśli będzie miało problem ze zgadnięciem, przyda się mała podpowiedź, np. ten przedmiot jeździ. To świetna zabawa, która sprawdzi się w zasadzie w każdym miejscu. Maluch powtarza kolory, nazwy przedmiotów, obserwuje otoczenie i koncentruje się na zadaniu. A ile daje radości po odnalezieniu przedmiotu!

2. Liczymy… wszystko!

Każde miejsce jest dobre na wspólną naukę liczenia. Liczymy paluszki, kredki, klocki, książeczki, a na dworze możecie odliczać kolejno 10 dużych kroków, 10, skoków, 10 samochodów, 10 krzaczków, 10… co tylko przyjdzie Wam do głowy. Po takim treningu dziecko szybko opanuje liczenie do 10.

3. Porządkowanie, sortowanie

Ważna umiejętność w życiu. Jak można ćwiczyć sortowanie i porządkowanie na dworze? Zbierz kilka kamieni o różnej wielkości i zaproponuj ułożenie ich od najmniejszego do największego. Patyki różnej długości też się sprawdzą. Ta zabawa to sporo frajdy i nauki. Hanka teraz w każdym zdaniu mówi, czy coś jest małe czy duże.

4. Kręgle z butelek

Rewelacyjna zabawa nad wodą. Małe butelki możesz napełnić wodą i ułożyć jak kręgle. Pokaż dziecku w jaki w sposób zbijać kręgle. Zbijanie kręgli i rozlewanie wody na pewno sprawi maluchowi dużo radości. W wersji suchej może być piasek w butelkach.

5. Murki i krawężniki

Zaczął się u nas etap, kiedy Hanka musi wejść na każdy murek i przejść po każdym krawężniku. Zawsze domaga się mojej asekuracji i podania ręki. To też może być super zabawą! Wyobraźnia dzieci nie zna granic i wystarczy czasem jedno słowo, żeby się uruchomiła. Możecie udawać, że jesteście w cyrku i chodzicie po linie, albo pod Wami jest wielka dziura i nie można do niej wpaść. Niezły ubaw, szczególnie kiedy schodzisz z krawężnika, a maluch krzyczy Mama wpadła!

6. Skaczemy jak żabki, biegamy jak koniki

Żabki, króliczki, koniki, co tylko przyjdzie Ci do głowy. Każde zwierzę można naśladować i zmęczyć przy tym trochę malucha. Do tego dziecko usprawnia swoją koordynację ruchową. Skaczcie, biegajcie, róbcie małe kroczki i wielkie kroki.

7. Szukamy skarbu

Każdy mały odkrywca będzie bardzo uradowany, kiedy uda mu się znaleźć skarb. Najpierw mama musi dobrze ukryć skarb, np. zakopując go w piasku, chowając za krzaczkiem czy w miejscu, do którego maluch bezpiecznie dotrze. Skarbem może być cokolwiek – małe pudełko z drobiazgami, piłeczka, zabawka. Szukać skarbu możecie w zasadzie wszędzie. Zabawa sprawdzi się na placu zabaw, w parku, na plaży, a nawet w domu.

8. Świat z bliska

Jeżeli Twoje dziecko pół godziny kuca przy krzaczku i ogląda listki albo obserwuje z wielkim zainteresowaniem zapracowane mrówki, to ta zabawa będzie dla niego idealna. A wystarczy wygrzebać z szuflady lupę i wytłumaczyć maluchowi, w jaki sposób przez nią oglądać świat. Oglądanie w przybliżeniu kwiatów, liści czy robaków to super zabawa. A może okaże się, że masz w domu małego miłośnika przyrody?

9. Baba-Jaga patrzy!

Raz, dwa, trzy, Baba-Jaga patrzy! To jedna z moich ulubionych zabaw, które doskonale pamiętam z dzieciństwa, kiedy to beztrosko spędzaliśmy całe dnie na podwórku z dzieciakami z bloku. We dwoje też możecie się w nią bawić. Najpierw wytłumacz maluchowi zasady zabawy. Przypominam – stajecie w odległości kilku metrów od siebie. Ty stoisz odwrócona plecami do malucha, a on próbuje podejść do Ciebie. Wypowiadasz regułkę zabawy i odwracasz się do dziecka, a ono stoi nieruchomo. To jeszcze nie koniec Twojego zadania. Spróbuj rozśmieszyć malucha, na przykład strojąc miny. Jeśli zacznie się śmiać, wraca na początek. Jak dotrze do Ciebie, zamieniacie się miejscami.

10. Rysowanie kredą

Tutaj nie będę się rozpisywać. Sama zawsze lubiłam rysować lub pisać kredą po chodniku i teraz Hanka też chętnie garnie się do tej zabawy. Przygotuj kolorową kredę i popuśćcie wodze fantazji 😉

A jakie są Wasze ulubione zabawy na dworze?


Przeczytaj też

5 propozycji zabaw z przedmiotami codziennego użytku