Są książki, które czytam, żeby się odmóżdżyć. Lekka historia, żadna tam literatura wysokich lotów. Są też książki, których czytanie wywołuje we mnie wiele emocji, a po przeczytaniu ich, zastanawiam się nad ich treścią i co jakiś czas do niej wracam. Są też takie, które potrafią nieźle w głowie namieszać i mają duży wpływ na moje życie. I nie mam tu na myśli dziwnych poradników, które głoszą, jak być szczęśliwym człowiekiem. Takie pozycje omijam szerokim łukiem.

Jakiś czas temu dostałam w prezencie książkę z komentarzem Tę pozycję powinna przeczytać każda kobieta. Przeczytałam i siedzę z rozdziawioną paszczą kolejny dzień.
Biegnąca z wilkami, bo o tej książce mowa, autorstwa Clarissy Pinkoli Estés, to niewiarygodna podróż po zakamarkach psychiki kobiety, Dzikiej Kobiety. Autorka jest poetką, dyplomowanym psychoanalitykiem szkoły Junga oraz cantadora, co oznacza, że stoi na straży, kolekcjonuje i przekazuje legendy. Właśnie na legendach jest oparta książka. Autorka przytacza opowieści z różnych zakątków świata i rozkłada je na części pierwsze, a te części z kolei są odwołaniem do kobiecej psychiki.
Nie jest to poradnik ani publikacja naukowa. Nie jest to też opowieść o życiu autorki, choć kilka ciekawych informacji o niej jest zawartych w książce. Przytoczone legendy i opowieści są drogowskazami, które pokazują, jak można interpretować rzeczywistość i sytuacje, które przytrafiają się każdej z nas.  Na wielu stronach widziałam własne doświadczenia i emocje. Niejednokrotnie miałam wrażenie, że jest to książka o mnie. Czytałam, przypominałam sobie opisaną sytuację, moje zachowanie i analizowałam swoją postawę. Autorka przejrzała mnie na wylot.
Przekonałam Cię do przeczytania tej książki? Jeśli nie, to przeczytaj poniższe cytaty, które wybrałam spośród 600 stron. Nie było to łatwe, bo każdy akapit, zdanie, słowa są cenne.

Uległość wobec innych powoduje niemiły wstrząs, który musi zauważyć każda kobieta. Mianowicie uświadamiamy sobie, że kiedy jesteśmy po prostu sobą, inni często wyrzekają się nas, ale kiedy ulegamy innym, to my wyrzekamy się samych siebie.

Guillaume Apollinaire napisał: “Stawiamy ich nad urwiskiem i każemy latać. Wzbraniają się. Mówimy: Leć! Wzbraniają się. Wtedy spychamy ich z krawędzi. I latają”.

Kochać znaczy wytrwać i zostać. Kochać znaczy opuścić świat fantazji i wejść w świat, w którym możliwa jest trwała, realna miłość. Twarz w twarz, kość w kość, miłość pełna oddania. Kochać znaczy zostać, kiedy każda komórka woła “uciekaj!”.

Wszyscy popełniamy błąd, sądząc, że drugi człowiek może być lekarstwem, wzruszeniem, spełnieniem. Dużo czasu upływa, zanim zrozumiemy, że tak nie jest, głównie dlatego, że uzewnętrzniamy własną ranę, zamiast się nią zająć, zadbać o nią w swym wnętrzu.


Jeśli okrzyknięto cię czarną owcą, odszczepieńcem, indywidualistą, samotną wilczycą, nie kurcz się w sobie, nie staraj się zniknąć. Tylko ślepcy mogą twierdzić, że nonkonformista jest przekleństwem dla społeczeństwa. Stulecia ludzkich dziejów potwierdzają, że każdy, kto się wyróżnia, wytycza nowe drogi i wnosi oryginalny, bogaty wkład w obraz społeczeństwa i kultury.

Nie ma jednego przepisu na piękne ciało. Nie jest ważny kształt ani wiek, ani nawet to, czy mamy wszystkiego po dwa, niektórzy wszak mają po jednym. Natura chce, by ciało czuło, by miało kontakt z przyjemnością, sercem, duszą, dzikością.

Jeśli śmiech sprawia, że ludzie cieszą się życiem, są szczęśliwi tu i teraz, wyraźniej czują miłość i doznania erotyczne, jeśli śmiech rozwiewa ludzkie smutki i uwalnia od złości, to jest to święty śmiech.

To jest książka, która otwiera oczy. Jest niesamowita! Czytanie każdej strony było dla mnie jak sesja na kozetce u psychologa. Na ponad 600 stronach autorka porusza wszystkie zagadnienia związane z kobiecą naturą i doświadczeniami, które dotykają nas przez całe życie – miłość, porzucenie, cierpienie, radość, macierzyństwo, twórczość i wiele innych. Nie przeczytasz jej w jeden wieczór. Ba, nawet sama autorka wyjaśnia, że książkę powinno się czytać fragmentami, przetrawić w sobie te fragmenty i wracać do niej. Tak też będę robić. To będą moje prywatne sesje z psychologiem.
Jeśli spodobał Ci się ten wpis, daj mi o tym znać 😉 Każdy sygnał od Ciebie i innych czytelników jest dla mnie bardzo ważny i sprawia, że chcę być coraz lepsza. Aby docenić moją pracę, możesz:
– skomentować wpis tutaj
– skomentować wpis na fanpage Bizimummy
– udostępnić wpis swoim znajomym