Do tej pory o włamaniach wiedziałam jedynie tyle, ile zobaczyłam na filmach. Każdy też zna jakąś mrożącą krew w żyłach historię o tym, jak to do domu kolegi kuzynki koleżanki naszej sąsiadki ktoś się włamał i jak to się skończyło. Otaczamy się taką bańką bezpieczeństwa i raczej nie myślimy o tym, że ktoś tę bańkę może tak po prostu przebić. Mój dom moją twierdzą. No jednak nie.

Sobota wieczór. Bawiliśmy się na rewelacyjnym koncercie. Wróciliśmy do domu około północy. Weszłam do sypialni, włączyłam światło i zastałam totalny chaos. Wszystko wyrzucone z szafy, porozwalane rzeczy na łóżku i otwarte okno. Szok i tętno przestraszonego chomika. Zawołałam Skibę, a on szybko przybiegł, bo już po tonie mojego głosu wiedział, że stało się coś złego. W salonie widok podobny. Cały czas mam to przed oczami.
Nikomu tego nie życzę. Jeśli jednak dojdzie do tej nieszczęśliwej sytuacji, należy pamiętać o kilku kwestiach. Stres może wziąć górę i wtedy łatwo o popełnienie błędów. Dlatego postanowiłam podzielić się z tobą przykrymi doświadczeniami.

1. Niczego nie dotykaj

Absolutnie niczego nie dotykaj, bo możesz zatrzeć ślady. Jeśli okno było otwarte, niech zostanie otwarte. Nie zbieraj przedmiotów z podłogi, nie dotykaj szaf i mebli. Najlepiej nawet nie chodź za dużo. 

2. Dzwoń po policję

Oczywiste. Zadzwoń na nr 112, 997 lub nr lokalnego komisariatu.


3. Rozejrzyj się i sprawdź czego brakuje

Stań w jednym miejscu i rozejrzyj się dookoła siebie, aby rozeznać się w stratach. Pierwsze pytanie, jakie zada policja to Co zginęło. Niektóre rzeczy możesz zauważyć dopiero później. Spokojnie, zeznania można uzupełnić.

4. Zmień wszystkie hasła

Jeżeli zginęły sprzęty takie jak laptop, tablet czy smartfon, na których masz aplikacje i aktywne konta, zmień hasła, aby straty nie były jeszcze większe. W ogóle nie polecam zapisywania  żadnych haseł na komputerze czy przetrzymywania dokumentów takich jak skan dowodu osobistego. Serio, ludzie nie myślą o bezpieczeństwie danych. Już teraz sprawdź zabezpieczenia swoich kont i ustaw silne hasło. Na Facebooku oprócz hasła możesz ustawić wpisywanie kodu, który otrzymasz na swój telefon. Również na swoim koncie w Google możesz wymagać kodu, który otrzymasz smsem. Zobacz czy Twój bank oferuje dodatkowe zabezpieczenia konta.


5. Nie przeszkadzaj policji

Kiedy policja się zjawi, nie trzeba za nimi chodzić krok w krok, a tym bardziej biadolić im nad głową. Niech zajmą się swoją robotą, a ty usiądź w jednym miejscu. Jeśli będą mieli pytania, przyjdą do Ciebie. Przeszkadzanie im niczego nie zmieni, a jedynie wydłuży pracę.

6. Zgłoś zdarzenie ubezpieczycielowi

Zadzwoń na infolinię wybranego ubezpieczyciela i zgłoś zdarzenie. Pewnie następnego dnia ktoś zjawi się u Ciebie, żeby wypisać protokół. 
Wolałabym, żebyś nie musiała pamiętać o tym tekście. Jeżeli ktoś włamał się do Twojego mieszkania czy domu, wiesz już, co należy robić. Później pozostaje sprzątanie i myślenie o odpowiednich zabezpieczeniach, aby nie doszło ponownie do takiej sytuacji. Mądry Polak po szkodzie. O tym napiszę innym razem.
Jeśli spodobał Ci się ten wpis, daj mi o tym znać 😉 Każdy sygnał od Ciebie i innych czytelników jest dla mnie bardzo ważny i sprawia, że chcę być coraz lepsza. Aby docenić moją pracę, możesz:
– skomentować wpis tutaj
– skomentować wpis na fanpage Bizimummy
– udostępnić wpis swoim znajomym