Otoczenie i przedmioty znajdujące się w nim mogą być świetną inspiracją do zabawy. Bo nie są ważne wypasione zabawki z bajerami, a pomysł na zabawę. Sama widzę, że Hania najbardziej lubi proste zabawki bez melodyjek i mrugających światełek. Chętnie sięga po przedmioty codziennego użytku. Dlatego mam dla Ciebie propozycje na zabawy z wykorzystaniem domowych przedmiotów.

1. Pudełka

Pudełka mogą mieć wiele zastosowań. Możecie na przykład spróbować zagrać w pudełkowego kosza. Postaw pudełko na podłodze i wrzucajcie do niego z odległości piłeczki albo gazety zgniecione w kulki. Świetna zabawa dla 2-latka, jak i starszych dzieci.

Druga propozycja nauczy też dziecko porządku. Postaw 2 lub 3 pudełka obok siebie i segregujcie razem rzeczy, np. kredki, piłeczki, samochodziki. W tej zabawie możecie wykorzystać wszystko, co przyjdzie Ci do głowy. Hania do tej pory uwielbia wyciągać coś z pudełek i chować. Najczęściej robi tak ze swoimi drewnianymi warzywami. Po skończonej zabawie zawsze chowa klocki czy puzzle do pudełek i ma z tego radochę.

Mam też propozycję dla młodszych siedzących maluszków. Przygotuj pudełko np. po butach. Włóż do niego kilka przedmiotów – grzechotkę, ulubionego pluszaka. Zamknij pudełko i uchyl lekko pokrywkę, aby dziecko mogło włożyć do środka rękę, ale nie widziało, co się kryje w środku. Gwarantuję radość z wyciągania swoich ulubionych przedmiotów.

2. Makarony i ziarna

Makarony i ziarna świetnie nadają się do zabaw sensorycznych. To doskonała okazja do rozwoju zmysłu dotyku. Przygotuj 2 miseczki i wsyp do nich np. groch i fasolę. Wkładaj z dzieckiem ręce do miseczek, aby poczuło różnicę między ziarnami. Możesz też wsypać ziarna do większego pojemnika i zanurzyć w nich jakiś przedmiot, aby dziecko spróbowało go znaleźć. Ziarna przyjemnie masują dłonie i stopy. Dodaj do tego łyżki i mały kubeczek, żeby maluch mógł sobie przesypywać ziarna. Będzie miał ubaw po pachy.

Makaron również można wykorzystać do zabawy. Pomieszaj w jednej miseczce 2 rodzaje makaronu, np. świderki i penne. Segregowanie makaronu sprawi dziecku dużo radości.

3. Plastikowe butelki

Plastikowe butelki możecie wykorzystać na wiele sposobów. Możecie ułożyć na podłodze butelki i razem bawić się w kręgle. To świetna zabawa. Hanka lubi bawić się samochodzikami, co można ze sobą połączyć. Zrób z butelek tor przeszkód dla autek.

Im więcej hałasu, tym lepsza zabawa. Wykorzystując plastikowe butelki, możesz zrobić dla malucha grzechotkę. Wsyp do butelki ryż lub kaszę i pobawcie się w domową orkiestrę.

Możecie też pobawić się wodą. Wsyp do jednej butelki jakieś drobiazgi jak ryż, brokat (to słowo wywołuje u mnie ciarki), koraliki czy kamyczki. Do drugiej również wsyp drobiazgi i dolej wody. Możesz też dodać trochę barwnika spożywczego. Świetny efekt.

4. Koce i prześcieradła

Znajdą się w każdym domu i gwarantują dobrą zabawę. Koc możesz wykorzystać do bujania malucha jak w hamaku. Do tej zabawy przyda się wsparcie taty. Pamiętajcie o bezpieczeństwie dziecka. Super fancy tipi nie mamy w domu, ale mamy krzesła, duże koce i latarki. Zróbcie sobie bazę! Uwielbiałam konstruować bazy w dzieciństwie i mogłam w takiej siedzieć cały dzień. Hani też spodobała się ta zabawa. Urządzamy sobie przytulnie wnętrze poduszkami, gasimy światło i przy latarce czytamy książki. To rewelacyjny pomysł dla dzieci w każdym wieku.

5. Kartony

Kartony i wyobraźnia to nieskończoność pomysłów. Owiń karton folią aluminiową, a przeniesiecie się w kosmos. Namalujcie razem koła, światła i wystartujcie w wyścigu. Możecie wycinać, sklejać, malować i obklejać. Możliwości jest wiele. Zajrzyj na bloga Moniki Mama Inspiruje (klik) i sprawdź propozycje na zabawy z kartonami.

Ogranicza nas tylko wyobraźnia. Rozejrzyj się po pokoju, a znajdziesz wiele przedmiotów, które możesz wykorzystać podczas zabawy. Wspólnie spędzony czas jest bezcenny, więc do dzieła 🙂


Przeczytaj też

Przegląd pierwszych zabawek dla niemowlaka