Można powiedzieć, że pierwsze tygodnie życia dziecka składają się z karmienia, przewijania i spania. Taaa… tak mi się przynajmniej wydawało, zanim zostałam mamą. Zdarzają się jednak przerwy między karmieniem i drzemkami i jakoś ten czas trzeba sobie wypełnić.


Pamiętam, że kiedy wróciłam z Hanią do domu ze szpitala, nie miałam zielonego pojęcia jak się nią zajmować. Jakąś totalną abstrakcją było dla mnie mówienie do niej czy śpiewanie. To nie jest tak, że każda mama automatycznie ścisza głos i nawija do dziecka o wszystkim. To wcale nie jest takie łatwe. Musiałam przełamać w sobie pewne bariery, co na szczęście w miarę szybko nastąpiło. Masz ten sam problem? Dobrze trafiłaś. Podzielę się z Tobą listą 10 zabaw z niemowlakiem.

1. Mówienie i śpiewanie

Niby banał, a jednak wszystkie zabawy z wykorzystaniem łagodnego głosu mamy są dla maluszka ciekawe. Nie wstydź się śpiewać. Ja robię to tylko przy dziecku. Lepiej, żeby nikt poza Hanką tego nie słyszał. Zmieniaj ton głosu. Mów nisko i wysoko, wolno i szybko. Powtarzaj krótkie rymowanki, wydawaj z siebie dźwięki przypominające odgłosy zwierząt i różnych przedmiotów. Zobacz, jak Twój niemowlak reaguje na dźwięki. Niektóre będą mu się podobały, a inne nie. 

2. Zabawy z palcami

Dzieci przed ukończeniem 3 miesiąca życia mogą już wodzić wzrokiem za przedmiotami. Zabawa palcami świetnie rozwija tę umiejętność. Połóż maluszka na plecach i ustaw swoją dłoń naprzeciw jego oczu. Zginaj powoli każdy palec po kolei, a kiedy dziecko zauważy Twoje palce, przesuwaj powoli dłoń w prawą i lewą stronę. Proste, prawda?
Bardzo lubię też zabawy z paluszkami Hani. Do tej pory pokazuję jej, jak sroczka kaszkę ważyła. Teraz zabawa już się nieco zmieniła, bo ja mówię wierszyk, a ona na mojej dłoni wszystko pokazuje. Za to na paluszkach stopy tata pokazuje jej świnki. Ma z tego niezły ubaw. Dla maluszków w wieku do 3 miesięcy jest to świetna zabawa. W tym czasie niemowlaki odkrywają, że mają ręce i nogi i uczą się nad nimi panować. 

3. Zabawa z piłką

Mam dla Ciebie propozycję zabawy ruchowej, która jednocześnie relaksuje maluszka. Do zabawy potrzebna będzie piłka, najlepiej taka dmuchana plażowa. Usiądź na podłodze i połóż dziecko brzuszkiem na piłce przed sobą. Przytrzymując dziecko, powoli przesuwaj piłkę do przodu i do tyłu, aby dziecko delikatnie się bujało. Przy tej zabawie dobrym akompaniamentem będzie Twój śpiew. Bujanie na piłce relaksowało Hanię i ta zabawa świetnie się u nas sprawdzała. 

4. Turlanie

Między 3 a 6 miesiącem życia dzieci mogą turlać się w obie strony. Zabawa wspomagająca tę umiejętność jest przyjemna dla maluchów. Rozłóż kocyk i połóż na nim dziecko na brzuszku. Ostrożnie unieś jeden bok kocyka, aby dziecko lekko przechyliło się na bok. Uważaj na główkę! Powtórz czynność po drugiej stronie kocyka. Opowiadaj w tym czasie maluszkowi, co robisz. Możecie też wspólnie z mężem kontynuować zabawę. Chwyćcie oboje kocyk z obu stron i delikatnie przechylajcie maluszka.

5. Dotyk

Dostarczając dziecku wielu bodźców, dbamy o rozwój jego mózgu. Świetną zabawą, która pozwoli maluchowi poszerzyć świadomość otaczającego świata, jest zabawa dotykiem. Przygotuj różne materiały – wełniany szalik, ręcznik z froty, satynową bluzkę. Nie przesadź z ilością za pierwszym razem. Pocieraj rączki dziecka materiałami i pozwól mu je złapać. Opowiadaj przy tym, że coś jest miękkie i przyjemne, a coś szorstkie. W drugiej wersji tej zabawy wykorzystaj przedmioty twarde i miękkie, np. pluszaka i plastikową grzechotkę. Potrzyj rękę dziecka przedmiotem i powiedz czy jest miękkie czy twarde. Zaczekaj chwilę na reakcję dziecka. 

6. Odkrywamy ciało

Niemowlak na początku swojego życia nie zdaje sobie sprawy z istnienia poszczególnych części ciała. Aby mu pomóc w odkrywaniu siebie, połóż maluszka na plecach i delikatnie dmuchnij na stópki dziecka i powiedz To są stópki … (imię dziecka). Całusy są też wskazane. Powtórz to z innymi częściami ciała. Druga wersja tej zabawy wymaga zaangażowania wokalnego mamy. Melodyjnym głosem wyśpiewuj nazwy części ciała, których dotykasz i mów, do czego służą. Na przykład: uszy do słuchania, nos do wąchania, usta do śpiewania, nogi do biegania itd. 

7. Słuchanie

Oprócz kojącego głosu mamy przedstaw maluszkowi inne dźwięki z codziennego życia. Powiedz do dziecka Posłuchaj tego, odtwórz dźwięk i powiedz, co to było. Stukaj łyżeczką o różne powierzchnie, pstrykaj palcami, zabrzęcz kluczami, słuchajcie razem muzyki. Sama wpadniesz na wiele pomysłów, rozglądając się po mieszkaniu. Ja biegałam z ołówkiem po kuchni i stukałam w garnki, kubki, stół. 

8. Zabawa światłem

Latarka cały czas fascynuje Hanię. Dla kilkumiesięcznego maluszka zabawa latarką również będzie ciekawa. Zgaś światło w pokoju i oświetl latarką konkretny przedmiot. Opowiedz, co to jest. Możesz też śpiewać i ruszać latarką w rytm piosenki. Ta zabawa również nauczy maluszka wodzenia wzrokiem za przedmiotem. Spróbujcie też pobawić się w rzucanie cieni na ścianie. Nam to akurat nie wychodziło, ale może Twój niemowlak ma więcej cierpliwości.

9. Szukanie przedmiotów

Połóż maluszka na plecach i pokaż mu kolorową serwetkę. Pomachaj serwetką i opowiedz, jaka jest kolorowa i miękka. Kiedy dziecko zauważy serwetkę, przesuwaj ją w różne strony, aby dziecko wodziło za nią wzrokiem. Zabawa podobna jest do tej z paluszkami. Dla nieco starszych niemowlaków mam drugą wersję zabawy. Pokaż dziecku jego ulubioną zabawkę i schowaj ją tak, żeby jej nie widziało. Poszukajcie razem zabawki w różnych miejscach i opowiadaj, gdzie akurat szukasz A może jest w szafie? Niezły ubaw dla dziecka. Hania do tej pory lubi szukać przedmiotów w domu. 

10. Przebieranki mamy

Mówisz do swojego niemowlaka, przytulasz go, karmisz, więc od razu rozpoznaje Twoją twarz. Przygotuj swoje czapki i chustki. Za każdym razem, kiedy będziesz zakładała czapkę, mów do dziecka, co robisz. Ściągnij czapkę, wołając A kuku! Zobacz, jak będzie się cieszył maluszek na widok mamy.

Dla małego człowieka wszystko jest nowe i fascynujące. Te zabawy pomagają niemowlakowi poznawać świat i rozwijać nowe umiejętności. Świetnie sprawdzały się w naszym domu i część z nich stosowaliśmy jeszcze długo po wprowadzeniu drobnych modyfikacji. Twój maluszek ma swoje ulubione zabawy? Podziel się swoimi pomysłami.

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, daj mi o tym znać 😉 Każdy sygnał od Ciebie i innych czytelników jest dla mnie bardzo ważny i sprawia, że chcę być coraz lepsza. Aby docenić moją pracę, możesz:
– skomentować wpis tutaj
– skomentować wpis na fanpage Bizimummy
– polubić fanpage Bizimummy (klik)
– udostępnić wpis swoim znajomym